GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Bricka 11387120
*
nr 1138 7120
Arthur Percy
(1886-1976), Sverige
Bricka, Arthur Percy (1886-1976), 37x52 cm, flintgods, stämplad Modell Percy, Gefle
Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.
Utrop:
1.500 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 23 oktober 2017
kl 20:11:48
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/10 13:38:22
1
300 kr
20/10 23:03:55
2
400 kr
21/10 14:05:12
3
450 kr
23/10 19:54:34
4
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Arthur Percy
Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.
Läs mer om Arthur Percy
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arthur percy bricka flintgods gefle keramik stämplad modell percy svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
-
6538 Ägghöna
Italien + burk med lock, (hund). Höjd: 19-20 längd..//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 19:03
-
6613 Bojaner
2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 20:19
-
6757 Dosa
porslin och mässing. Diameter: 15 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 18:53
-
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 20:13
-
6166 Fat
4 st, Kina/Japan. Diameter: 21-41 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 18:57
-
6643 Fat
Mateus, Portugal, porslin. Diameter: 42 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 18:31
*
Arthur Percy
Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.
Läs mer om Arthur Percy
nr 1138 7120
Arthur Percy
(1886-1976), Sverige
Bricka, Arthur Percy (1886-1976), 37x52 cm, flintgods, stämplad Modell Percy, Gefle
Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.
| Utrop: | 1.500 kr |
|---|---|
| Såld: | 500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 23 oktober 2017 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 18/10 13:38:22 | 1 | 300 kr |
| 20/10 23:03:55 | 2 | 400 kr |
| 21/10 14:05:12 | 3 | 450 kr |
| 23/10 19:54:34 | 4 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Arthur Percy
Arthur Carlsson Percy, svensk mÃ¥lare och formgivare född i Vickleby pÃ¥ Öland 1886, död 1976.Läs mer om Arthur Percy
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arthur percy bricka flintgods gefle keramik stämplad modell percy svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
-
6538 Ägghöna
Italien + burk med lock, (hund). Höjd: 19-20 längd..//
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 19:03 -
6613 Bojaner
2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 20:19 -
6757 Dosa
porslin och mässing. Diameter: 15 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 18:53
-
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 20:13 -
6166 Fat
4 st, Kina/Japan. Diameter: 21-41 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 18:57 -
6643 Fat
Mateus, Portugal, porslin. Diameter: 42 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 18:31



