![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
GLASS & CERAMICS / Ceramics / Tray 11387120
*
nr 1138 7120
Arthur Percy
(1886-1976), Sverige
Arthur Percy (1886-1976), 37x52 cm, flintgods, stämplad Modell Percy, Gefle,
TRAY, Arthur Percy (1886-1976), 37x52 cm, flintgods, stämplad Modell Percy, Gefle
Arthur Percy, born 1886, dead 1976, Swedish painter and ceramist.
Estimate:
1500
Sold:
SEK 500
Auction date:
Monday October 23 2017
at 20:11:48
- Bid history
Time
Bidder
Bid
18/10 13:38:22
1
300 kr
20/10 23:03:55
2
400 kr
21/10 14:05:12
3
450 kr
23/10 19:54:34
4
Vinnande bud
- Artist/Designer
Arthur Percy
Arthur Percy, born 1886, dead 1976, Swedish painter and ceramist.
Read more about Arthur Percy
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arthur percy bricka flintgods gefle keramik stämplad modell percy svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
-
6282 Butlerstray
yew wood. Length: 87 cm, width: 64 cm, height: 48 cm,
Auction ends
this Monday
1 juli at 19:27
*
Arthur Percy
Arthur Percy, born 1886, dead 1976, Swedish painter and ceramist.
Read more about Arthur Percy
nr 1138 7120
Arthur Percy
(1886-1976), Sverige
Arthur Percy (1886-1976), 37x52 cm, flintgods, stämplad Modell Percy, Gefle,
TRAY, Arthur Percy (1886-1976), 37x52 cm, flintgods, stämplad Modell Percy, Gefle
Arthur Percy, born 1886, dead 1976, Swedish painter and ceramist.
Estimate: | 1500 |
---|---|
Sold: | SEK 500 |
Auction date: |
Monday October 23 2017 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
18/10 13:38:22 | 1 | 300 kr |
20/10 23:03:55 | 2 | 400 kr |
21/10 14:05:12 | 3 | 450 kr |
23/10 19:54:34 | 4 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
Arthur Percy
Arthur Percy, born 1886, dead 1976, Swedish painter and ceramist.Read more about Arthur Percy
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arthur percy bricka flintgods gefle keramik stämplad modell percy svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
-
6282 Butlerstray
yew wood. Length: 87 cm, width: 64 cm, height: 48 cm,
Auction ends
this Monday
1 juli at 19:27